Wzdęty brzuch to dość częsta przypadłość, której nie powinniśmy ignorować. Dlaczego? Bo choć czasem wzdęcie ma związek z drobnym problemem, w niektórych przypadkach może być symptomem poważnej choroby. Na co zatem warto zwrócić uwagę? Jak radzić sobie ze wzdęciami?
Wzdęty brzuch – jakie są jego przyczyny?
Wzdęty brzuch to częste zjawisko po posiłku – szczególnie dość obfitym. W takim przypadku problem znika po kilku godzinach, a brzuch wraca do normy. Wzdęcia mogą się jednak wiązać z takimi problemami, jak zespół jelita drażliwego, nietolerancje pokarmowe czy zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Wzdęty brzuch może też świadczyć o problemach z pracą takich narządów, jak trzustka lub wątroba. Warto zatem zwracać uwagę na to, kiedy i jak często pojawiają się wzdęcia, warto też sprawdzać, czy wzdętemu brzuchowi nie towarzyszą inne niepokojące objawy. Dzięki temu można w porę zgłosić się do lekarza i ustalić przyczynę problemu.
Wzdęcia – jak się z nimi rozprawić?
Co można zrobić, by uporać się ze wzdęciami? Podstawa to ustalenie, jakie produkty spożywcze skutkują wzdęciami, a następnie wykluczenie ich z diety. Niektórzy próbują domowych sposobów, jak np. napary z pokrzywy. Jednak na pewno warto szukać bardziej sprawdzonych sposobów. To podstawa w przypadku tych osób, u których wzdęty brzuch pojawia się w związku z nietolerancją pokarmową – zjawiskiem dość częstym w dzisiejszych czasach. W profilaktyce wzdęć ważne jest też częstsze sięganie po te produkty spożywcze, które są dobrym źródłem zbawiennego dla jelit błonnika, oraz odpowiednie rozkładanie posiłków. Warto częściej sięgać po mniejsze porcje, niż zjadać 2-3 duże posiłki w ciągu dnia. Ważną kwestią jest też regularność siadania do stołu, jedzenie w spokoju oraz dokładne przeżuwanie jedzenia. To proste zasady, których przestrzeganie korzystnie wpłynie na formę każdego z nas i sprawi, że utrzymanie przewodu pokarmowego w dobrej formie stanie się prostym zadaniem.