Psychoza kojarzona jest przez zdecydowaną większość z nas z ciężką chorobą psychiczną.

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, jakie są objawy oraz przyczyny psychozy. Warto byłoby także zapoznać się z metodami leczenia tego stanu.

Psychoza – najważniejsze informacje

Psychoza zaliczana jest do grupy zaburzeń, które w poważny sposób upośledzają życie cierpiących na nią osób. Najbardziej typowe dla psychozy jest to, iż osoba borykająca się z nią doświadcza mocno upośledzonego kontaktu z rzeczywistością.

Charakterystyczne dla tego stanu są urojenia, zwłaszcza o charakterze ksobnym i prześladowczym. Chorym doskwierać mogą także omamy słuchowe, węchowe, jak również wzrokowe. Osoby doświadczające psychozy mogą mieć też problem z wyrażaniem swoich uczuć. Mogą stać się zamknięte w sobie i małomówne.

Więcej przydatnych artykułów o zdrowiu psychicznym znajdziesz w portalu https://nieziemsko.pl/.

Jakim chorobom towarzyszy psychoza i jak skutecznie ją leczyć?

Psychozy bardzo często towarzyszą takim jednostkom chorobowym jak choroba afektywna dwubiegunowa czy schizofrenia. Niekiedy cierpią na nią również osoby zmagające się z otępieniem i alkoholizmem.

Niekiedy, przemijających zaburzeń psychotycznych doświadczają osoby borykające się z niektórymi zaburzeniami osobowości. Mowa tu chociażby o borderline. Psychoza, a właściwe choroby, którym towarzyszy, powinny być leczone pod okiem doświadczonych lekarzy psychiatrów. Farmakoterapia ma zazwyczaj charakter stały, aby remisje trwały jak najdłużej. Pomocna może okazać się także psychoedukacja, a w niektórych przypadkach psychoterapia.

To, czy uda się w całości pozbyć objawów psychozy zależy od indywidualnego przypadku. U każdego choroba może mieć inny przebieg. Ostrożniej byłoby jednak mówić o długotrwałej remisji niż o zupełnym wyzdrowieniu.