Zespół niespokojnych nóg jest jednym z najczęstszych zaburzeń ruchowych we współczesnym społeczeństwie i cierpi na niego wiele osób. Fakt ciągłego odczuwania mrowienia, swędzenia lub ucisku w wielu momentach dnia sprawia, że jest to dość dokuczliwe i niekomfortowe dla danej osoby, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość prawidłowego odpoczynku i snu.

Zaburzenie to prawie zawsze występuje u osób dorosłych, choć może również wystąpić u dzieci i młodzieży. Poniżej przedstawiamy sposoby łagodzenia tej dolegliwości oraz leczenia nieprzyjemnych i dokuczliwych objawów występujących w nogach.

Jak złagodzić objawy zespołu niespokojnych nóg?

Jeśli choroba jest łagodna lub niezbyt poważna, istnieje szereg środków lub wskazówek, które osoba nią dotknięta może zastosować w celu poprawy objawów.

  1. Przede wszystkim osoba cierpiąca na takie zaburzenia ruchowe powinna dbać o odpowiednią higienę snu. Ważne jest, aby przestrzegać zdrowego trybu życia, który pozwoli na uzyskanie zalecanych ośmiu godzin snu.
  2. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń nóg wieczorem. Może to pomóc pacjentowi w złagodzeniu dyskomfortu.
  3. Eksperci odradzają spożywanie alkoholu i kofeiny w godzinach popołudniowych.
  4. Osoby te powinny mieć dobry poziom żelaza oraz witamin D i B12. Może to pomóc w leczeniu zespołu i zapobiec nasileniu się objawów.
  5. Innym najlepszym sposobem na złagodzenie objawów zespołu niespokojnych nóg są gorące i zimne kąpiele nóg.

Leczenie zespołu niespokojnych nóg

Jeśli powyższe środki nie przynoszą ulgi, zaleca się przyjmowanie określonych leków. Przedtem należy skonsultować się ze specjalistą i kierować się jego opinią. W wielu przypadkach przyjmowanie niektórych leków może pogorszyć problem nóg. Najczęstsze metody leczenia tego zaburzenia są następujące.

  1. Pierwszym zalecanym lekiem są modulatory receptorów dopaminowych. Są one dość skuteczne, choć specjaliści ostrzegają, że zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza. Przyjmowanie ich w nieodpowiednim czasie i w zbyt dużych dawkach może nasilić problem.
  2. Agoniści alfa-2-delta to kolejne z najbardziej odpowiednich metod leczenia zaburzeń, takich jak zespół niespokojnych nóg. Dzięki tym lekom osoba cierpiąca na zespół niespokojnych nóg może spać spokojnie i kontrolować ruchy nóg. Czasami jednak mają one tę wielką wadę, że niektórzy ludzie nie są w stanie ich tolerować.
  3. Może się również zdarzyć, że zaburzenie jest tak poważne, że przyjmowanie leków jest całkowicie nieskuteczne. Obecnie trwają prace nad dwoma metodami leczenia, które mogą okazać się skuteczne. Należą do nich zastrzyki z żelaza i powtarzalna stymulacja przezczaszkowa.

Podsumowanie artykułu o zespole niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg jest poważniejszym schorzeniem, niż może się wydawać na początku. Dyskomfort objawiający się mrowieniem, swędzeniem lub uczuciem pieczenia oznacza, że osoba nie jest w stanie prawidłowo wypocząć. Ma to negatywny wpływ na codzienne życie, zarówno w pracy, jak i w domu. Dlatego ważne jest, aby móc w jak najlepszy sposób leczyć tę dolegliwość i łagodzić objawy tego problemu z nogami.

źródło: https://www.wieszwiecej.pl/ – o zdrowiu psychicznym i fizycznym