Wszyscy pamiętają rok, kiedy to jeden popularny serial na Netflixie spowodował, że każdy zaczął kupować szachy i zaczął w nie grać. U wielu osób była to jedynie chwilowa zachcianka, jednak wiele osób zostało z szachami już na co dzień. Osoby, które wciąż interesują się szachami i w nie grają, co chwile szukają ciekawostek o szachach. Co zatem warto o nich wiedzieć?

Ustawienie figur w szachach

Na pewno interesując się szachami, wiemy jak wygląda ustawienie figurek. Jednak na pewno warto ten aspekt przypomnieć. Szachowe ustawianie figur wygląda tak:

Białe:

-pionki 8 bierek zajmuje wszystkie pola w linii 2
-wieże-pola a1 i h1,
-skoczki-pola b1 i g1,
-gońce-pola c1 i f1,
-hetman/królowa-pole d1,
-król-pole e1.

Czarne:

-pionki 8 bierek zajmuje wszystkie pola w linii 7,
-wieże-pole a8 i h8,
-skoczki-pola b8 i g8,
-gońce-pola c8 i f8,
-hetman/królowa-pola d8,
-król-pole e8.

Jak dobrze grać w szachy?

Pierwsza zasadnicza zasada to grać, grać i tylko grać, czyli praktyka czyni mistrza. Mechanizm gry przyswoimy, a także nauczymy się opanowania ruchów. Gra w szachy to zabawa, gdzie można przestawiać figury, obmyślać plan gry i tym ograć przeciwnika.

Można samemu nauczyć się gry w szachy, a najlepiej użyć do tego szachownicy magnetycznej, ułatwi ona przypadkowego przesunięcia bierek. W tym celu zapisuj wszystkie ruchy, ponieważ możesz się pogubić. Najlepiej do nauki gry w szachy będzie zaczerpnąć wiedzy od doświadczonego gracza i w taki też sposób uczą się dzieci.

Oczywiście nie każdy zostanie dobrym szachistą, ale nauczy się systematyczności, która doprowadzi do zwycięskiej gry w szachy. Gra w szachy wymaga opracowania różnych strategii i podejmowania decyzji. Ponadto gra w szachy poprawia zdolności intelektualne, no i zdecydowanie zwiększa IQ.

A jeżeli preferujesz bardziej kontaktowe sporty, zawsze możesz postawić na grę w hokeja, o której szczegółowo piszemy pod adresem www.nhlonline.pl.