Odmawianie nie zawsze będzie mądrym posunięciem. Większość z nas nie chce, żeby ktoś w potrzebie nas zostawił, ale czasami jest to nieuniknione. Nigdy nie wiesz, jaka jest sytuacja osoby po drugiej stronie. To samo dotyczy Ciebie. Jeśli nie wiesz, jak coś zrobić albo nie podołasz zadaniu, to lepiej od razu odmówić.
W przeciwnym razie może zrobić się znacznie bardziej nieprzyjemnie i nie skończy się na smutnej minie.
Odmawianie uczy nas troszczyć się o siebie
Odmawianie to sztuka. Ważne jest, żeby zrobić to delikatnie, ale bardzo stanowczo. Jeśli twoja odmowa pozostawi jakiekolwiek niedomówienia, osoba po drugiej stronie może być przekonana, że się zgodziłaś. Jeśli nie nauczysz się asertywności, nigdy nie zadbasz o siebie. I nie chodzi tu wcale o walczenie o swoje prawa czy lepszą pozycję. Im więcej dajesz od siebie innym, tym mniej zostanie dla Ciebie.
A przecież w pomaganiu nie chodzi o to, żeby załatwić cudze sprawy kosztem naszych własnych, tylko żeby dać to, co nam zostało i czego nie potrzebujemy. Zatroszcz się o siebie i odmawiaj, kiedy czujesz taką potrzebę.
Odmówienie jest lepsze, niż przepraszanie po czasie
Kiedy słyszysz odmowę, nie jest Ci miło, ale zaciskasz zęby, robisz trzy głębokie oddechy i zabierasz się do pracy samodzielnie albo szukasz do pomocy kogoś innego. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, kiedy ktoś zapewnia Cię, że coś dla Ciebie załatwi, a Ty dzień przed umówionym terminem dostajesz SMS-a, że jednak nic z tego nie będzie i musisz radzić sobie sama. Tak samo odczuje to inna osoba, którą postawisz w podobnej sytuacji.
Nikt nie lubi być wystawiony do wiatru. Kiedy mamy do czynienia z taką osobą, tracimy do niej szacunek i zaufanie, a do tego zapamiętujemy, żeby nigdy nie pomagać jej, jeśli będzie czegoś potrzebowała.
Odmowa też świadczy o twoim szacunku
Odmawianie komuś to nie zostawienie go sam na sam z problemem. To pokazanie tej osobie, że szanujesz jej czas i nie chcesz robić jej zbędnych nadziei. Kiedy bierzesz na barki coś, na co nie masz czasu, środków albo ochoty, to albo zajmiesz się wszystkim na ostatnią chwilę i będzie wykonane byle jak, albo poświęcisz siebie. Na tę drugą możliwość zdecyduje się niewielki odsetek osób, czemu trudno się dziwić.
Możesz więc zrobić coś niestarannie, ale wypełnić obietnicą lub już na początku zaznaczysz, że sobie z tym nie poradzisz. Nie ma rozczarowania ani udawania, jest szczera prawda, którą wiele osób sobie ceni.
Więcej artykułów o ludzkiej psychice i nie tylko znajdziesz w serwisie https://www.zachodnie.pl/.