Każda osoba może wpaść w toksyczną relację, nawet ta najsilniejsza i najbardziej świadoma swojej wartości. Bardzo często osoby spoza związku pierwsze dostrzegają, że dzieje się coś złego. Kiedy pojawiają się pierwsze sygnały, że ktoś Ci bliski jest w toksycznej relacji, musisz być gotowa działać.

Od Ciebie może zależeć, czy dana osoba wyciągnie się z tej sytuacji, czy utkanie w niej na dobre i nikt nie da rady jej pomóc.

Bądź ciągle pod telefonem dla swojej przyjaciółki

Bardzo często osoby w toksycznych relacjach szukają wsparcia i potwierdzenia swoich przypuszczeń. Sami możemy sobie wmawiać, że mamy urojenia, ale kiedy ktoś z zewnątrz przyznaje nam rację, zaczynamy dostrzegać, że coś jest nie tak.

Kiedy twoja przyjaciółka do Ciebie dzwoni, nie bój się mówić o swoich wątpliwościach, ale w miarę łagodny sposób. Zależy nam na tym, żeby dać do zrozumienia danej osobie, że jej przypuszczenia są słuszne, a nie nastawić ją przeciwko nam. Słuchaj, kiedy dzieli się z Tobą swoimi przemyśleniami i radź, kiedy uznasz, że jest na to właściwy moment i rady mogą się przydać.

Sprawdzaj, kiedy długo nie daje o sobie znać

Toksyczne relacje nas wyniszczają i nie jest ciężko popaść w depresję albo inną chorobę przez ich obecność w naszym życiu. Dlatego kiedy od dawna nie masz wiadomości od osoby w toksycznej relacji, upewnij się, że wszystko z nią w porządku. Być może siedzi w domu i nie ma siły nigdzie wyjść, a może jej partner zaczął za naszymi plecami nastawiać ją przeciwko nam.

Takie sytuacje często się zdarzają i jeśli w porę uda nam się zareagować, pomożemy uniknąć jej wejścia pod całkowitą kontrolę tej toksycznej osoby. Nasze wsparcie jest dla niej kluczowe, szczególnie kiedy sama nie wie, co robić.

Pomóż jej zrozumieć, co dzieje się z jej relacją

Jeśli widzisz, że partner twojej przyjaciółki okazuje jej publicznie brak szacunku albo zachowuje się jak psychopata, powiedz jej o tym. Ważne jest jednak, jak się do tego zabierasz. Pamiętaj, że ona może tego nie dostrzegać albo kochać go na tyle, że nie przyjmie tego od razu do wiadomości. Zapytaj ją, jak się czuje w związku albo czy coś jej nie niepokoi. Być może uda Ci się dowiedzieć, jakie zachowania wzbudzają u niej niepokój.

Więcej interesujących artykułów i informacji o relacjach międzyludzkich znajdziesz w serwisie https://www.esennik.pl.

Ważne jest jednak, abyś nie wywierała na niej presji. Mamy uświadomić jej, że coś złego się dzieje, ale nie narzucać swojej wizji, bo zawsze istnieje możliwość, że się mylimy.