Nie ma bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, co wyjaśnić i kiedy. Chociaż może być trochę prawdy w idei, że nie jesteśmy nikomu winni wyjaśnienia. Bycie bardziej świadomym powodów stojących za każdym pragnieniem wyjaśnienia pomaga podejmować lepsze decyzje o tym ile tych wyjaśnień faktycznie udzielać
Nie musisz być wciąż miły i przychylny…
Niewygodnie jest przebywać w pobliżu kogoś, kto jest zły, zraniony lub rozczarowany. Jeśli podajemy komuś informacje, których obawiamy się, że mu się nie podobają, kuszące jest gromadzenie wyjaśnień. Możemy w ten sposób upewnić się, że druga osoba widzi rzeczy po naszemu… W ten sposób staramy się kontrolować reakcję drugiej osoby.
Kolejnym powodem do składania wyjaśnień jest fakt, że możemy uniknąć tego, że druga osoba nie poczuje się urażona gdy nie zastosujemy się do jej rad, wskazówek… Bo w końcu podaliśmy szereg znaczących argumentów.
A może staramy się złagodzić nasze własne poczucie winy? Kiedy czujemy się winni z powodu naszej decyzji, często uciekamy się do wyjaśnień i wymówek. Nie zdając sobie z tego sprawy, wierzymy, że pragnienia, potrzeby i uczucia innych ludzi są ważniejsze niż nasze. Wierzymy, że odmowa lub odrzucenie zaproszenia jest samolubne lub niegrzeczne.
Może powodem jest fakt, że czujemy się niepewnie co do naszych własnych decyzji i chcemy, aby druga osoba potwierdziła naszą decyzję? Bez względu na to, co zdecydujemy, prawdopodobnie znajdzie się ktoś, kto nie zgadza się z naszą decyzją.
Więcej artykułów o zdrowiu psychicznym człowieka (i nie tylko) znajdziesz w serwisie www.piekniejsza.pl.
Nie ma znaczenia, czy wybór jest związany z karierą, rodzicielstwem, stylem czy kolorem włosów. Często szukamy naszego spokoju u innych. Przesadzamy z wyjaśnianiem siebie w nadziei, że druga osoba zrozumie i zaakceptuje nasz punkt widzenia. Potrzebujemy zewnętrznej aprobaty dla naszych własnych decyzji.