Medytowanie to idealny sposób na zapewnienie sobie stałego kontaktu z samym sobą. Nie tylko pozwala nam odciąć się całkowicie od negatywnych myśli, ale także w końcu, chociaż raz dziennie przez dziesięć minut przeprowadzić niewymuszony dialog z samym sobą. Medytacja większości z nas kojarzy się z siedzeniem po turecku z zamkniętymi oczami, podczas kiedy wszystko rozgrywa się w naszej głowie.

Medytacja to przede wszystkim dbanie o siebie

Tak samo, jak aktywności fizyczne i zdrowa dieta pozwalają nam zapewnić naszemu ciału komfort i poczucie spełnienia, tak medytacja może zrobić dokładnie to samo dla naszego umysłu. To przede wszystkim głębokie odprężenie w dowolnym dla nas momencie i miejscu. Wcale nie musi ona trwać dziesięć minut, jak już utarło się mówić, spokojnie możesz przeznaczyć na nią pięć czy nawet mniej. Ważne jest jednak, aby cały ten czas wykorzystać jak najlepiej i skupić się tylko na sobie. Chodzi w niej o polepszenie swojego stanu i zresetowanie swojego umysłu.

Medytacja pozwala nam zrobić coś, o czym przeważnie nawet nie myślimy: porozmawiać z samymi sobą

To nie przejaw wariactwa albo myślenie magiczne, to prawdziwy dialog przeprowadzony z naszym umysłem i ciałem. Wsłuchaj się w nich dokładnie i dowiedz się, czego od Ciebie potrzebują. W takich chwilach możesz czuć na początku osłabienie, a nawet dyskomfort. Wiele osób przez pierwsze tygodnie musi zmuszać się do medytacji, bo nie są w stanie praktykować jej z przyjemnością. Jednak jej korzystne efekty będą widoczne bez względu na to, czy będziesz wykonywał ją z radością. Więcej porad dotyczących zdrowia psychicznego i fizycznego znajdziesz w serwisie www.healthy.pl.

Medytacja to również ograniczanie stresu i walka z nim na każdym poziomie

Im lepiej potrafimy wykorzystać medytację, tym lepiej jesteśmy w stanie kontrolować swój umysł, a w konsekwencji też ciało. Jeśli codziennie jesteś narażona na stres, spróbuj zacząć reagować na niego wprowadzaniem się w stan medytacji. To samo rób przed podjęciem ważnej decyzji. Skup się na tym, żeby nie działać w emocjach i cały czas pozwalać swojemu umysłowi się oczyścić. Dzięki temu nie będziesz wpuszczać do niego negatywnych emocji, które mogą się nawarstwiać i ciągle wracać ze zdwojoną siłą.