Większość rodziców, nawet jeśli udają, że wcale tak nie jest, mają określone oczekiwania wobec dziecka. Czasami jest to po prostu chęć zapewnienia dziecku dobrego życia, ale czasami zdarza się, że rodzice bardzo chętnie przyjęliby na siebie rolę organizatora.
W ostateczności taka relacja staje się skrajnie toksyczna i utrudnia podejmowanie samodzielnych decyzji. W pewny momencie trzeba się od tego odciąć i przejąć kontrolę nad własnym życiem.
Porozmawiaj z nimi szczerze o swoim życiu
Czasami rodzice sami nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zachowanie szkodzi. Warto wtedy rozważyć rozmowę z nimi i od niej rozpocząć proces usamodzielniania się. Zastanów się dokładnie, co chcesz im przekazać i jakie zarzuty do nich masz. Musisz powiedzieć im to bardzo wyraźnie, bez metafor czy ugrzecznienia. Nie możesz też pozwolić się uciszyć albo sprawić, żeby to u Ciebie pojawiły się wyrzuty sumienia.
Jeśli do takiej rozmowy nie dojdzie, to nie dasz swoim rodzicom sygnału, że zaczynasz odcinać się od ich wpływu, a to może sprawić, że realnie dalej będziesz zależny od ich oczekiwań.
Zmień środowisko na bardziej pozytywne
W pewien sposób chodzi tu o odcinanie się od rodziny, ale nie do końca. Zadaniem w tym wypadku jest poszukanie dla siebie sprzymierzeńców, czyli osób, które uważają, że nie masz obowiązku spełniać wszystkich oczekiwań rodziców i powinieneś się od nich odciąć. Taki zabieg ma dwa zadania.
Po pierwsze nie jesteś cały czas wystawiony na działanie tylko jednej strony konfliktu, a więc nie zaczynasz wątpić w słuszność swoich decyzji. Po drugie zaczynasz zyskiwać siłę do podjęcia realnych kroków w stronę uniezależnienia się. Jeśli jednego z tych składników zabraknie, to możesz trwać w niewygodnej dla siebie sytuacji.
Odetnij się od nich jako od autorytetów
Czasami dzieci starają się wypełniać oczekiwania rodziców, bo widzą w nich autorytety, których nie można zawieść. Aby uwolnić się od takiego myślenia, musisz zakwestionować autorytet swoich rodziców. To bardzo trudne zadanie, w tym celu możesz skorzystać z pomocy psychologa albo specjalisty od relacji rodzinnych.
Taki proces polega na uwalnianiu się od podświadomej potrzeby wypełniania rozkazów i oczekiwań dzieci z przymusu. W tym celu trzeba uświadomić sobie, że nie ma się żadnego obowiązku zadowalania swoich rodziców. Czasami nigdy się to nie udaje, ale bywa koniecznie, żeby oderwać się od rodziców.
Więcej artykułów dotyczących zdrowych relacji w rodzinie, znajdziesz w serwisie https://www.popieram.pl/.