Dla wielu osób rozwój osobisty to bardzo ważny element rozwijania się i odnoszenia sukcesów, a dla innych nie ma żadnego sensu. Często możemy spotkać osoby, które są przekonanie, że rozwój osobisty polega tylko na wizualizacji i myśleniu życzeniowym i słusznie decydują, że nie chcą mieć z nim niczego wspólnego. Wielu osobom rozwój osobisty niczego nie daje, ale wcale nie dlatego, że on sam w sobie jest bezużyteczny.

Nie wprowadzasz znanych zasad w życie


Wiele osób pochłania książki i nagrania o rozwoju osobistym, ale jednocześnie nie daje niczego od siebie. W taki sposób nie uda nam się uzyskać żadnych efektów, a do tego zmarnujemy swój czas na zdobywanie wiedzy, której nigdy nie wykorzystamy w praktyce. Żeby rozwój osobisty miał sens, musimy cały czas dawać coś od siebie. Większość poradników daje Ci praktyczne porady odnośnie wprowadzania konkretnych strategii w życie. Skorzystaj z nich i spróbuj myśleć o nich jak o nowym stałym elemencie swojego życia. Wprowadź do swojego życia lepszą rutynę i wypracuj nawyki, które są Ci najbardziej potrzebne.

Zniechęcasz się, kiedy nie dostrzegasz efektów


Rozwój osobisty nie daje Ci efektów takich, jak trening na siłowni. To nie twoje otoczenie na się zacząć samo zmieniać, to Ty masz mieć na nie większy wpływ. Rozwój osobisty to nie przepis na zmianę naszego życia, tylko praktyczne wskazówki dotyczące zmiany naszego nastawienia, a potem zachowania tak, żeby żyło nam się lepiej. Jeśli sądzisz, że sama wiedza, którą dają Ci poradniki albo motywacyjne nagrania wystarczy, żebyś zaczął odnosić spektakularne sukcesy, to się grubo mylisz. Rozwój osobisty w pierwszej kolejności zmienia Ciebie, a Ty masz zająć się zmienianiem swojego życia i otoczenia.

Słuchasz się niewłaściwych trenerów


Rozwój osobisty, jak każda inna gałąź biznesu, na w swoich szeregach kompetentnych i chcących Ci pomóc trenerów, jak i takie osoby, które przeczytały dwa poradniki i czują się gotowe, żeby na Tobie zarobić. W przypadku rozwoju osobistego w ogóle najlepiej zrezygnować z płatnych wizyt u specjalistów, bo przeważnie są one nastawione na zmuszanie Cię do kolejnych sesji. Jeśli chcesz coś z kimś przepracować, idź do psychologa. Rozwój osobisty masz przeprowadzić sam, nikt nie sprzeda Ci magicznej i uniwersalnej ścieżki do polepszenia twojego życia, a jeśli Ci to oferuje, to zapewne widzi w Tobie łatwe źródło zarobku.