Wokół rozwoju osobistego przez lata narosło wiele mitów, które niekoniecznie mają coś wspólnego z rzeczywistością. Dzięki temu, że jest to wciąż chłonny rynek, pojawia się na nim sporo osób, które chcąc pozyskać klienta, kłamią albo naginają prawdę na swoją korzyść i zaszczepiają nieprawdziwe przekonania w głowie swoich odbiorców. A kluczem do prawidłowego wykorzystania rozwoju osobistego jest rozumienie tego, czym w zasadzie jest.

Wystarczy, że nastawiasz się pozytywnie


Myślenie pozytywne dla wielu osób jest bardzo ważnym elementem rozwoju osobistego, ale samo nie przyniesie nam absolutnie żadnych korzyści poza chwilową motywacją. Nasza wizja przyszłości musi być poparta działaniami. Nie wierz w prawo przyciągania, które zakłada tylko, że będziesz coś bardzo mocno sobie wyobrażał. Nowy samochód i idealna żona nie spadną Ci z nieba, musisz sam zacząć pracować na to, żeby twoje marzenie się spełniło. Niech pozytywne myślenie będzie dla Ciebie motywacją, którą potrzebujesz, ale nie opieraj na nim swojej strategii dążenia do lepszego życia, bo mocno się rozczarujesz.

Cały świat wokół Ciebie się zmienia


Rozwój osobisty w żadne sposób nie wpływa na twoją rodzinę, pracowników albo posiadane przez Ciebie przedmioty. Jedyną osobą, na którą może oddziaływać, jesteś Ty. Rozwój osobisty wpływa na to, jak podchodzisz do swoich celów i czego chcesz od życia. To, kto i co Cię otacza, po części zależy od Ciebie. Rozwój osobisty uczy Cię, co Ty sam możesz zrobić, żeby zacząć zmieniać swoje życie na lepsze, przy jednoczesnym doskonaleniu siebie. Nic poza Tobą się nie zmieni, jeśli sam nie zaczniesz działać. A samorozwój pozwala Ci zrozumieć, od czego warto zacząć i jakie cele możesz przed sobą postawić.

Wszystko może Ci się udać


Każdy z nas słyszał już nieraz, że chcieć, to móc. Takie myślenie jest szkodliwe. Najpewniej nie zostaniesz mistrzem olimpijskim, jeśli zaczniesz trening po trzydziestce ani nie będziesz kolejnym multimiliarderem. Takie cele są nieosiągalne i stawianie ich przed sobą jest niewłaściwe. Nie wszystko Ci się uda, co nie oznacza, że nie masz żadnych możliwości. Spokojnie możesz stawiać przed sobą coraz trudniejsze wyzwania, ale muszą być one w zasięgu twoich możliwości. W przeciwnym wypadku spotka Cię ogromne rozczarowanie i raz na zawsze stracisz motywację do wprowadzania zmian w swoim życiu.