Kategoria zaburzeń lękowych jest bardzo szeroka i obejmuje różnorodne stany chorobowe. Najbardziej znane jest zaburzenie paniczne: u danej osoby często występują epizody ostrego strachu i lęku, którym towarzyszą silne odczucia somatyczne.

Może to być bicie serca, zawroty głowy, uczucie wstrzymania oddechu i bicie serca poza klatką piersiową. Odczucia są tak nieprzyjemne i przerażające, że człowiekowi może się wydawać, że umiera lub traci zmysły.

Atak paniki

Ataki paniki mogą wystąpić w normalnym otoczeniu: w metrze, w domu, podczas spaceru. Osoba zaczyna obawiać się ich powtórzenia, a im większy jest jej lęk, tym większe prawdopodobieństwo ich ponownego wystąpienia. Nawracające ataki paniki tworzą zaburzenie paniczne.

Fobia społeczna

Fobia społeczna, czyli zaburzenie lękowe o podłożu społecznym, występuje w dwóch rodzajach. W formie uogólnionej osoba boi się dużych tłumów. Mogą to być ulice, linie, firmy, imprezy: człowiek może być nieprzyjemny, gdy się na niego patrzy i ocenia. Więcej o tego typu zaburzenia w kontaktach między ludzkich znajdziesz w serwisie https://www.pushup.pl/.

Czasami człowiek jest zakłopotany: co będzie, jeśli ludzie wokół niego zobaczą, że jest niespokojny i rumieni się? Może to być strach przed uznaniem za brzydkiego, głupiego, niewłaściwego, nieatrakcyjnego. Istnieją bardziej specyficzne rodzaje lęku społecznego, na przykład lęk przed wystąpieniami publicznymi. W jakimś stopniu wszyscy się ich boimy, ale są ludzie, którzy wychodząc na scenę, tracą mowę, wszystkie myśli znikają im z głowy.

Stany lękowe

Lęk pojawia się natychmiast w momencie zagrożenia i jest silnie związany z doznaniami fizycznymi. Zmartwienia: są to myśli formułowane przez podmiot: „co jeśli…”, a co jeśli się spóźnię, co jeśli taksówka nie przyjedzie i nie zdążę na lotnisko, co jeśli mój samolot się rozbije, co jeśli zachoruję? Zmartwienie to stale wiruje w głowie, nie dając możliwości zrelaksowania się i odpoczynku.

Każdemu krokowi towarzyszy niepokój, obniża się jakość życia. Typowymi objawami zaburzenia lękowego uogólnionego są bóle głowy lub problemy z plecami spowodowane napięciem mięśni.

Fobie specyficzne

Fobie specyficzne to lęk przed konkretnymi rzeczami. Na przykład: lęk wysokości, lęk przed samolotem, lęk przed psami, lęk przed pająkami, lęk przed otwartymi lub zamkniętymi przestrzeniami, lęk przed zarażeniem się HIV/AIDS. Lista specyficznych fobii jest ogromna.

Zaburzenia hipochondryczne

Zaburzenie hipochondryczne, czyli lęk o zdrowie, dotyczy również zaburzeń lękowych. Osoba obawiająca się, że może na coś zachorować, stale sprawdza się pod kątem obecności chorób, często chodzi do lekarza i wydaje na to dużo pieniędzy. Po otrzymaniu informacji, że jest zdrowy, pacjent na chwilę się uspokaja, ale nie na długo. Wkrótce wyimaginowany objaw znów wzbudza podejrzenia, a dana osoba znów biegnie na kontrolę. Może spędzać dużo czasu w Internecie, czytając o chorobach i szukając ich w domu. Są to typowe objawy zaburzeń hipochondrycznych. Z reguły jest to bardzo trudne dla człowieka, a ponadto osoby cierpiące na zaburzenia hipochondryczne wydają dużo pieniędzy, własnych lub państwa, i szkodzą społeczeństwu, wykorzystując zasoby medyczne.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne były również związane z zaburzeniami lękowymi, ale obecnie coraz więcej badań klasyfikuje OCD jako odrębną kategorię. Zaburzenia psychosomatyczne również należały kiedyś do zaburzeń lękowych, a lęk rzeczywiście odgrywa w nich ważną rolę, ale obecnie przypisuje się je do odrębnej grupy.