Wychodzenie poza strefę komfortu to termin bardzo dobrze znany w psychologii. Oznacza to odejście od dotychczasowych nawyków i spróbowanie czegoś nowego. Obecnie wiele mówi się o tym, jak ważne jest to, by regularnie opuszczać swoją sferę komfortu.


Czym jest strefa komfortu?


Strefa komfortu to taka sytuacja, kiedy wszystkie warunki są nam dobrze znane. Ludzie mają skłonność do tego, by przyzwyczajać się do warunków jakie je otaczają. Lubimy to co znane i oswojone i mamy duży opór przed zmianą. Ciągłe przebywanie w strefie komfortu niekoniecznie oznacza przyjemne doznania. Dobrym tego przykładem jest tkwienie od wielu lat w nielubianej pracy. Wielu ludzi od dawna pracuje w jednym miejscu, nie lubią swoich obowiązków, kolegów i często nawet są ofiarami mobbingu a mimo to brakuje im impulsu do tego, aby zmienić pracę. Wynika to z faktu, że my przyzwyczajamy się również do tego, co złe. Uczymy się funkcjonować wśród nielubianych osób i mamy już swoje sposoby na różne niewdzięczne obowiązki a w nowym miejscu pracy trzeba by wszystko oswajać od początku.


Dlaczego warto wychodzić poza strefę komfortu?


Wiele osób ma tendencję do tego, by tkwić w strefie komfortu i niekoniecznie dotyczy to tylko osób starszych. Tymczasem psychologowie przekonują, że wszystko co nas może najlepszego spotkać znajduje się właśnie poza strefą komfortu. Unikamy zmian i próbowania nowych rzeczy, bo kierują nami różnego typu lęki. Boimy się, że sobie nie poradzimy, że się ośmieszymy albo że przysporzymy sobie wielu nowych kłopotów. Ludzie nie wychodzą poza sferę komfortu z czystego lenistwa bo wiedzą, że każda nowa sytuacja będzie wymagała przystosowania i uczenia się nowych rzeczy. Tymczasem, wychodzenie poza strefę komfortu może nam przynieść w rezultacie bardzo dużo korzyści. Jest to jeden z najlepszych sposobów na rozwój osobisty i budowanie swojej samooceny. Każde wyjście poza sferę komfortu stawia nas przed pewnymi wyzwaniami, będziemy musieli pokonać nowe problemy i dzięki temu nauczymy się też nowych rzeczy. Wychodząc poza sferę komfortu poznamy też nowe miejsca i nowych ludzi. Dzięki temu będziemy mogli też poszerzyć swój światopogląd. Wychodząc poza sferę komfortu będziemy mieli szansę także pokonać swoje lęki co z pewnością przyniesie satysfakcję. Wreszcie wychodzenie poza sferę komfortu to bardzo dobry sposób na przełamanie rutyny oraz zapobieganie wypaleniu zawodowemu.


Jak wychodzić poza sferę komfortu?


Sposobów na wychodzenie poza sferę komfortu jest bardzo dużo i każda sytuacja będzie wiązała się z innym stopniem obciążenia lekiem. Można więc zaczynać od drobnych sposobności na wprowadzanie zmian. W życiu codziennym możemy na przykład zmienić środek transportu, pójść do nieznanego nam sklepu czy nowo otwartej restauracji. Dobrym sposobem na wyjście poza sferę komfortu będzie zapisanie się na zajęcia dodatkowe takie jak kursy, warsztaty czy szkolenia, gdzie poznamy nie tylko nowe wiadomości ale także nowych ludzi. Wiele okazji do przełamywania utartych schematów będziemy mieli także podczas różnego typu wyjazdów turystycznych w nowe nieznane miejsca.