Każdy z nas odnosi małe i duże sukcesy, szczególnie jeśli cały czas konsekwentnie do nich dąży. Czasami jednak zostają one znacznie zniekształcone, a w skrajnych przypadkach nawet zniszczone przez osoby, którym o nich mówimy. Toksyczne środowiska zrobią wszystko, żeby podkopać twoją wiarę w siebie i przekonać Cię, że to, co uważasz za sukces, jest tylko zbiegiem okoliczności albo uśmiechem fortuny łaskawie skierowanym w twoją stronę.

Nigdy nie pozwól, żeby ktoś umniejszał twoim sukcesom

To, co osiągnąłeś, ma dla Ciebie ogromną wartość, zapewne wzbudza w Tobie radość i dumę. A mimo to często pozwalamy, żeby nasi znajomi zniszczyli nasz doby humor nieprzyjemnym komentarzem albo podważaniem naszego sukcesu. Mogą twierdzić, że to zbyt małe osiągnięcie, żeby je świętować albo że udało Ci się to tylko dlatego, że miałeś szczęście. W rzeczywistości jednak nie ma czegoś takiego, jak uśmiech losu. Jeśli Ci się udało, znaczy, że na to zasłużyłeś, a jeśli twoi znajomi starają się wmówić Ci, że tak nie jest, to znaczy, że Ci zazdroszczą albo nie chcą, żeby sukces wyrwał Cię spod ich wpływów.

To nie twoi znajomi stwierdzają, co jest twoim sukcesem

Pamiętaj, że to, co uznajesz za sukces, zależy tylko od Ciebie. Masz prawo uważać, że sukcesem jest posiadanie zdrowego dziecka, dostanie podwyżki w pracy albo w końcu zaoszczędzenie wystarczającej sumy na wymarzone wakacje. A jeśli twoi znajomi uważają, że każdy może to zrobić i nie jest to żaden sukces, to są dla Ciebie po prostu niemili. To nie oni określają, czy dana rzecz może być uważana przez Ciebie za sukces. Mają prawo nie gratulować Ci albo nie podzielać twojego szczęścia, ale zdecydowanie nie mogą kwestionować twojego zdania. Pamiętaj, że nigdy nie wiedzą oni, przez co dokładnie przeszedłeś. Sukces można osiągnąć na wiele różnych sposobów. Można pracować po cichu i dopiero potem pokazać światu to nad czym się pracowało i od razu odnieść wielki sukces. Za przykład może nam posłużyć młody przedsiębiorca z Zielonej Góry, który zbudował start up warty miliony złotych. A nie tak dawno ukończył szkołę w Zielonej Górze. O całej historii młodego człowieka, który odniósł ogólnopolski sukces przeczytamy na eZielona.pl.

To, że inni osiągnęli więcej, nie znaczy, że Tobie się nie udało

Pamiętaj, że nie możesz oceniać swoich sukcesów przez pryzmat tego, co zrobili inni. Oczywiście, że twoi znajomi mogli dokonać tego samego, a nawet więcej i że mogło przyjść im to znacznie łatwiej, niż Tobie, ale Ty jesteś inny, niż oni. Twoje możliwości są inne, twoje szanse były inne i twoje efekty też będą miały inne znaczenie. Jeśli zaczniesz porównywać się do innych albo pozwolisz zrobić to komuś za siebie, zaczniesz wątpić w wielkość twojego sukcesu, a może nawet obwiniać się o to, że nie postarałeś się bardziej. A przecież nie o to nam chodzi. Chcemy w pierwszej kolejności cieszyć się z tego, co nam się naprawdę udało.