Rozwój osobisty i regularne inwestowanie w siebie to nie tylko domena mistrzów mów motywacyjnych, ale także zwykłych ludzi, którzy cały czas chcą osiągać lepsze cele i bardziej cieszyć się z życia. W tym celu nie trzeba chodzić na żadne drogie szkolenia, czytać specjalistycznych książek albo być na bieżąco z badaniami, Wystarczy zastanowić się, co w Tobie Ci się nie podoba i zacząć od razu nad tym pracować.

Zdecyduj, co możesz w sobie poprawić


Stawanie się lepszym człowiekiem za każdym razem należy zacząć od zastanowienia się, jakie cechy albo zachowanie chce się poprawić. Możesz chcieć zupełnie coś wyeliminować, coś bardziej wyeksponować albo przekuć swoje wady w zalety. Nie stawiaj sobie zbyt wiele celów naraz, najlepiej w jednym miesiącu pracuj tylko nad jedną wadą na raz. Dzięki temu będziesz mógł w pełni się skupić. Jeśli proces zmian planujesz rozciągnąć w czasie, na przykład na trzy miesiące, możesz odpowiednio zmienić ilość celów, ale przy upewnieniu się, że na każdy z nich będziesz w stanie poświęcić dokładnie tyle czasu, ile potrzebujesz.

Żyj tak, jakbyś osiągnął już swoje cele


Badania i współczesna wiedza socjologiczna jasno pokazują nam, że nic tak mocno nie działa na zmiany zachowania, jak zachowywanie się tak, jakby zmiana już zaszła. Nie chodzi absolutnie o wydawanie pieniędzy, jakby było się milionerem albo randkowanie z przypadkowymi osobami, żeby podkreślić swoją atrakcyjność, ale o zmianę duchową. Postaraj się zachowywać tak, jakbyś już wyeliminował niechcianą przez Ciebie cechę charakteru, oczywiście w tym samym czasie ćwicząc nad samokontrolą. W ten sposób twoja zmiana pójdzie znacznie sprawniej, a do tego twoje otoczenie od razu ją zauważy, co podziała na Ciebie motywacyjne.

Zmień swoje otoczenie i środowisko


Pewne zachowania i cechy utrzymujesz w sobie niekoniecznie dlatego, że tego chcesz, ale dlatego, że są one cenione albo potrzebne w twoim środowisku. Zastanów się, czy taka sytuacja może Cię dotyczyć, a przeważnie właśnie tak będzie i postaraj się zdecydować, jakie elementy swojego otoczenia musisz zmienić, żeby móc zacząć zmieniać siebie. Jeśli nie wyeliminujesz takich czynników, zaraz po tym, jak przestaniesz się starać i pilnować, twoje wady wrócą, czasem nawet z mocniejszą siłą. Aby mogła zajść w Tobie zmiana, musisz być pewny, że nic nie zmusi Cię do powrotu do nawyków, z których chcesz zrezygnować.